środa, 6 maja 2015

Syrop z młodych pędów sosny zwyczajnej

UWAGA!!! Od stycznia 2016 blog Mój Miły Czas jest dostępny w nowej wersji na www.mojmilyczas.pl - ZAPRASZAM :)

Długi weekend majowy upłynął w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze w miejscu mi nowym, bo daleko usadowionym pośród lasów, łąk i pól uprawnych.

Wtedy też podczas rozmowy z Panią Domu uświadomiłam sobie, że warto wykorzystać tych kilka dni na zbiór dostępnych już ziół. 
Początkowo miały to być koszyczki kwiatowe stokrotek i ,,mleczy”, ale Pani Domu szybko przypomniała mi o sośnie. 

A jak twierdzą prawdziwi znawcy tematu: 

,,Majowa sosna jest najlepsza

Pinus sylvestrisSosna zwyczajna

Stanowisko i zbiór:


Nie trzeba było iść daleko, by dotrzeć do niewielkiego lasku, który wesoło obrastał w samosiejki sosny zwyczajnej. Ten lasek jest idealnym miejscem zbioru: Dalego od ciągów komunikacyjnych, a dodatkowo drzewka są młode i łatwo z nich zbierać.

Lasek sosnowy
Zbiera się młode, tegoroczne przyrosty, które są jeszcze brązowe i oblepione żywicą. W środowisku zielarskim młode pączki jako surowiec zielarski zwane są: Gemmae Pini.
Dość szybko torba się napełniała i dość szybko poczułam oszałamiającą moc pięknych, świeżych, intensywnych olejków eterycznych! Proszę mi wierzyć, zapach znany nam ze środków do WC o zapachu lasu niczym tego lasu nie przypomina…






Przygotowanie do obróbki:

Szybkie opłukanie pędów w zimnej wodzie w celu zmycia drobnego brudu.

Surowiec zielarski


Obróbka na syrop:

Pędy sosny należy układać warstwowo w czystym szklanym słoiku, a następnie warstwowo zasypywać je cukrem. Ile? Pani Domu mówi, że na oko +/- po równo. Pędy warto dociskać, by wypełnić jak największą przestrzeń. 

Warstwowe ułożenie
 
Procesy twórcze:

Słoik zakręcamy i umieszczamy na słonecznym parapecie. W tym czasie wytwarzać się będzie syrop z pędów sosny. Jak długo? Pani Domu mówi, że tak długo dopóki się nie zrobi.

Słoiki tuż przed zakręceniem

Co potem:

Syrop należy znać do butelki/słoika, zakręcić szczelnie i przechowywać z dala od promieni słonecznych.

Działanie syropu z pędów sosny:

Zastosowanie przy szeroko pojętych problemach z górnymi drogami oddechowymi
Działa dobrze na kaszel (działanie wykrztuśne). 
Jest przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i działa rozkurczowo, dlatego polecany jest przy zapaleniach gardła. Dodatkowo, w połączeniu z innymi ziołami, wspomaga pracę żołądka.

Dlaczego tak się dzieje:

Młode pędy zawierają szereg związków chemicznych, co czyni je doskonałą rośliną leczniczą i prozdrowotną. 
Najcenniejsze są z pewnością olejki eteryczne (a-pinen, b-pinen, limonen, borneol). Dodatkowo leczniczą moc mają związki żywiczne, garbniki oraz witamina C.


Także tej majówki przekładałam wiedzę teoretyczną w praktykę i mam nadzieję, że dary tej wiosny przydadzą się w problemach jesieni.


Pozdrawiam
E.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz