czwartek, 5 lutego 2015

O uprawie bazylii pod osłonami

UWAGA!!! Od stycznia 2016 blog Mój Miły Czas jest dostępny w nowej wersji na www.mojmilyczas.pl - ZAPRASZAM :)

 1. Wybór gatunku i opis ogólny rośliny:
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.), rodzina jasnotowate (Lamiaceae).

Nazwy inne: bazylia wonna, bazylek ogrodowy, balsam, bazyliszka polska, ziele królewskie.

Bazylia uprawiana jest zarówno w strefie tropikalnej, jak również w krajach klimatu ciepłego i umiarkowanego Europy, Azji i obu Ameryk.
Jest rośliną jednoroczną, o łodydze wzniesionej, rozgałęzionej. Cała roślina jest gęsto ulistniona, liście ma ogonkowe, w zarysie jajowate, osiąga wysokość do 50 cm. Kwiaty bazylii są drobne, białe lub różowe (w zależności od odmiany), zebrane w nibyokółki na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do października, dostarczając użytku pszczołom. Owoce - niełupki są ciemnobrunatne lub czarne. Podczas kiełkowania wydzielają galaretowaty śluz, tworzący ochronną otoczkę. 


2. Stanowisko uprawy:
Bazylia lubi ciepło, dlatego warto uprawiać ją pod osłonami (tunel foliowy, szklarnia). Woli stanowisko półcieniste niż palące słońce, Wymaga gleby wilgotnej i dobrze przepuszczalnej, żyznej, próchniczej (nie znosi bezpośredniego nawożenia obornikiem), strukturalnej, utrzymanej w wysokiej kulturze, o odczynie obojętnym. Najlepsze stanowisko pod bazylię to pole po roślinach okopowych lub warzywach uprawianych na oborniku.

3. Sposób rozmnażania i sadzenie:
Bazylię rozmnaża się z siewu w celu pozyskania rozsady (raczej nie stosuje się siewu wprost do gruntu, gdyż wymaga ona wysokiej temperatury podłoża). Można wysiewać w skrzynkach siewnych około 20 marca. W takiej skrzynce nasiona sieje się rzutowo, ale dość rzadko, a następnie należy przykryć cienką warstwą podłoża i lekko ugnieść. Skrzynki zasila się wodą poprzez podsiąkanie. Okrywa się je agrowłókniną i pozostawia w ciepłym nasłonecznionym miejscu (najlepiej w szklarni). Po 10-14 dniach siewki pikuje się do wielodoniczek o średnicy jednej doniczki 4 cm. W czasie produkcji rozsady uszczykuje się wierzchołki wzrostu nad trzecią parą liści, co wpływa na lepsze rozgałęzienie się roślin. Rozsadę wysadza się po ustąpieniu wiosennych przymrozków, po uprzednim zahartowaniu jej w rozstawie 40 x 30 cm.

4. Ochrona przed chorobami i szkodnikami:
Bazylię powinno chronić się przed chorobami i szkodnikami w sposób ekologiczny,
ze względu na pozyskiwany surowiec. Należy więc pamiętać, by pod osłonami zachować biologiczną równowagę pomiędzy szkodnikami a ich naturalnymi wrogami. W przypadku problemu z mszycami warto zadbać o rozwój biedronek oraz skorków, wstawiając im do tunelu wiązki suchej słomy w której mogą się rozwijać.
Jeśli jednak konieczne będzie stosowanie oprysków chemicznych należy to robić zgodnie
z zaleceniami producenta. Bowiem w takim wypadku bardzo łatwo zabić wszystkie szkodniki i niestety owady pożyteczne też (po takim niewłaściwym zabiegu może rozprzestrzenić się przędziorek, który czyni ogromne spustoszenie w uprawie).
Aby zapobiegać chorobom bakteryjnym i grzybiczym należy założyć uprawę
w odpowiedniej rozstawie, a następnie nie doprowadzać do gromadzenia się wilgoci w tunelu foliowym (poprzez wietrzenie).
Jeśli zostaną zaobserwowane objawy choroby najlepiej pozbyć się szybko ogniska zapalnego poprzez usunięcie porażonych roślin spod folii (wymagana regularna lustracja uprawy). 

5. Zabiegi na plantacji:
Orientacyjne dawki nawozów mineralnych to w przeliczeniu na 1 hektar: 60-70 kg N (w dwóch dawkach: 1 po wschodach lub sadzeniu rozsady i 1 po pierwszym zbiorze), 50-60 kg P2O5 i 80-100 kg K2O.
Pielęgnacja uprawy polega na regularnym spulchnianiu gleby, odchwaszczaniu
i nawadnianiu roślin oraz wietrzeniu tunelu i lustracji plantacji.



Bibliografia
1. Panacea Nr 2 (11), kwiecień - czerwiec 2005 strony: 28-30
2. ABC Ogrodnika, Zioła w ogrodzie, 2011

Pozdrawiam
E. 


Na straganie ogrodowym
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz